FK28X7R1H222KN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 5.940
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 15.143
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
In Stock: 486
Parametric Equivalent
In Stock: 980
In Stock: 31
2200 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK28X7R1H222KN006
DigiKey Part Number
FK28X7R1H222KN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28X7R1H222KN006
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK28X7R1H222KN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)