FK20X5R1A156MN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 425
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 309
Datasheet
15 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK20X5R1A156MN006
DigiKey Part Number
FK20X5R1A156MN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK20X5R1A156MN006
Description
CAP CER 15UF 10V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK20X5R1A156MN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)