FK18X7R2A102KN020 is out of stock and can be placed on backorder.
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 931
In Stock: 882
In Stock: 35
In Stock: 429
Direct
KEMET
KEMET
In Stock: 300
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 471
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK18X7R2A102KN020
DigiKey Part Number
445-FK18X7R2A102KN020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK18X7R2A102KN020
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK18X7R2A102KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)