FG28C0G1H120JNT06
DigiKey Part Number
445-173475-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173475-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28C0G1H120JNT06
Description
CAP CER 12PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG28C0G1H120JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)