FG20X7T2E334KNT00
DigiKey Part Number
445-FG20X7T2E334KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20X7T2E334KNT00
Description
CAP CER 0.33UF 250V X7T RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7T Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG20X7T2E334KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)