FG20X7R1H155KNT06
DigiKey Part Number
445-FG20X7R1H155KNT06CT-ND - Cut Tape (CT)
445-FG20X7R1H155KNT06TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20X7R1H155KNT06
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG20X7R1H155KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)