FG16X7R2A154KNT06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
0.15 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG16X7R2A154KNT06
DigiKey Part Number
FG16X7R2A154KNT06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG16X7R2A154KNT06
Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG16X7R2A154KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)