FA14X8R2A223KNU06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1.685
Datasheet
0.022 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial
FA14X8R2A223KNU06
DigiKey Part Number
445-180419-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180419-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA14X8R2A223KNU06
Description
CAP CER 0.022UF 100V X8R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA14X8R2A223KNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C