FA11X7R2A155KRU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA11X7R2A155KRU06
DigiKey Part Number
FA11X7R2A155KRU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA11X7R2A155KRU06
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA11X7R2A155KRU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)