CGA4J2X8R1H683K125AM
DigiKey Part Number
445-6066-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6066-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6066-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA4J2X8R1H683K125AM
Description
CAP CER 0.068UF 50V X8R 0805
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA4J2X8R1H683K125AM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Open Mode
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)