C3216JB2J153K130AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 1.880
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 3.960
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 390
Knowles Syfer
Knowles Syfer
KEMET
0.015 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric)
C3216JB2J153K130AA
DigiKey Part Number
445-11786-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11786-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216JB2J153K130AA
Description
CAP CER 0.015UF 630V JB 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C3216JB2J153K130AA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)