C3216JB1H685M160AB
DigiKey Part Number
445-11735-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11735-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216JB1H685M160AB
Description
CAP CER 6.8UF 50V JB 1206
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216JB1H685M160AB Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)