C2012X7R1V225M125AE
DigiKey Part Number
445-6799-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6799-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6799-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X7R1V225M125AE
Description
CAP CER 2.2UF 35V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 35V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2012X7R1V225M125AE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)