C1608X7S1A335M080AC
DigiKey Part Number
445-14257-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14257-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14257-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7S1A335M080AC
Description
CAP CER 3.3UF 10V X7S 0603
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X7S1A335M080AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)