C0816X5R1C105M050AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 26.655
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0306 (0816 Metric)
C0816X5R1C105M050AC
DigiKey Part Number
445-13750-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13750-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0816X5R1C105M050AC
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0306
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0816X5R1C105M050AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)