C0816X5R1A474M050AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 19.135
Datasheet
0.47 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0306 (0816 Metric)
C0816X5R1A474M050AC
DigiKey Part Number
445-13747-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0816X5R1A474M050AC
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0306
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0816X5R1A474M050AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)