C0816X5R0J105M050AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0306 (0816 Metric)
0306 (0816 Metric) 0,60mm
C0816X5R0J105M050AC
DigiKey Part Number
445-4062-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4062-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0816X5R0J105M050AC
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0306
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0816X5R0J105M050AC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)