B88269X1180C011 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 18
Datasheet
Contactor SPST-NO (1 Form A) 500 A 24VDC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
High Voltage Contactors | Datasheet Preview
B88269X1180C011
DigiKey Part Number
495-76656-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B88269X1180C011
Description
RELAY CONTACTR SPST 500A 24V HVC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B88269X1180C011 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Sealed - Hermetically
Manufacturer
TDK
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Contact Material
Copper Alloy
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
40 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
500 A
Coil Current
250 mA
Switching Voltage
900VDC - Max
Coil Power
6W