B82724J8432N040
DigiKey Part Number
495-77252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82724J8432N040
Description
CMC 6.8MH 4.3A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 4.3A DCR 40mOhm (Typ)
EDA/CAD Models
B82724J8432N040 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm (Typ)
Manufacturer
TDK
Voltage Rating - DC
800V
Series
Voltage Rating - AC
250V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
1.232" L x 0.728" W (31.30mm x 18.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
1.307" (33.20mm)
Inductance @ Frequency
6.8 mH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
4.3A