B82559A0112A013
DigiKey Part Number
495-1860-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-1860-1-ND - Cut Tape (CT)
495-1860-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559A0112A013
Description
FIXED IND 1.1UH 20A 1.72 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 20 A 1.72mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82559A0112A013 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
20A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.72mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.512" L x 0.421" W (13.00mm x 10.70mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.195" (4.95mm)