B82442T1103K050
DigiKey Part Number
495-5656-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-5656-1-ND - Cut Tape (CT)
495-5656-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82442T1103K050
Description
FIXED IND 10UH 1.42A 132 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.42 A 132mOhm Max 2-SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
B82442T1103K050 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
132mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
19MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.28A
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)