B82144B2153K000
DigiKey Part Number
495-6753-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6753-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144B2153K000
Description
FIXED IND 15UH 2.3A 140 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 140mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
B82144B2153K000 Models
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A