B82144B2124J000
DigiKey Part Number
495-6751-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6751-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144B2124J000
Description
FIXED IND 120UH 1.1A 600 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
120 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 600mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
B82144B2124J000 Models
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant
4.6MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
850mA