B82141A1222K000
DigiKey Part Number
495-5610-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-5610-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82141A1222K000
Description
FIXED IND 2.2UH 630MA 250 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 630 mA 250mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82141A1222K000 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Series
Q @ Freq
45 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
130MHz
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm)