B81141C1474M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 9.676
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 306
Datasheet
0.47 µF Film Capacitor 440V Polyester, Metallized Radial
B81141C1474M000
DigiKey Part Number
495-1665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B81141C1474M000
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 440VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B81141C1474M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
440V