B72660M0950K072
DigiKey Part Number
495-B72660M0950K072TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72660M0950K072CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72660M0950K072DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72660M0950K072
Description
VARISTOR 150V 1.2KA 4032
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
EDA/CAD Models
B72660M0950K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
165 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
7.6J
Capacitance @ Frequency
260 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
95 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
125 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
135 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
150 V