B72660M0170K072
DigiKey Part Number
495-77431-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77431-1-ND - Cut Tape (CT)
495-77431-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72660M0170K072
Description
VARISTOR 27V 250A 4032
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
EDA/CAD Models
B72660M0170K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
29.7 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.1J
Capacitance @ Frequency
1900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
27 V