B72540T0400K062
DigiKey Part Number
495-B72540T0400K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72540T0400K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72540T0400K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72540T0400K062
Description
VARISTOR 68V 1KA 2220
Detailed Description
68 V 1 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
9J
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Varistor Voltage (Typ)
68 V