B72530U1500K062
DigiKey Part Number
495-B72530U1500K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72530U1500K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72530U1500K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530U1500K062
Description
VARISTOR 82V 1.2KA 1210
Detailed Description
82 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72530U1500K062 Models
Category
Varistor Voltage (Typ)
82 V
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Capacitance @ Frequency
1200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
73.8 V