B72530T6400K062
DigiKey Part Number
495-B72530T6400K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72530T6400K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72530T6400K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530T6400K062
Description
VARISTOR 72V 1KA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 V 1 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B72530T6400K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
79.2 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
4J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
58 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
64.8 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
72 V