B72510E9200S172
DigiKey Part Number
495-4610-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4610-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4610-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72510E9200S172
Description
VARISTOR 34.5V 80A 0805
Detailed Description
34.5 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72510E9200S172 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
80 A
Energy
0.4J
Capacitance @ Frequency
270 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
20 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
26 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
29.33 V
Varistor Voltage (Typ)
34.5 V
Varistor Voltage (Max)
39.68 V