B72500E8140S160
DigiKey Part Number
495-4608-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4608-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4608-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72500E8140S160
Description
VARISTOR 28V 5A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 V 5 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Surge
5 A
Manufacturer
TDK
Energy
0.03J
Capacitance @ Frequency
30 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
22.4 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
28 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
33.6 V