B72225S4251K101
DigiKey Part Number
495-B72225S4251K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72225S4251K101
Description
VARISTOR 390V 20KA DISC 27.5MM
Detailed Description
390 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 27.5mm
EDA/CAD Models
B72225S4251K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
20 kA
Series
Energy
345J
Capacitance @ Frequency
2100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 27.5mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V