B72220S2551K101
DigiKey Part Number
495-6468-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S2551K101
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
910 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
B72220S2551K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
360J
Capacitance @ Frequency
410 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V