B72214W2321K101
DigiKey Part Number
495-77228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214W2321K101
Description
VARISTOR 510V 6KA DISC 17MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 17mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214W2321K101 Models
Energy
136J
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
320 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 17mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V