B72214T2321K105
DigiKey Part Number
495-7253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214T2321K105
Description
VARISTOR 510V 6KA 3SIP
Detailed Description
510 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole 3-SIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214T2321K105 Models
Category
Current - Surge
6 kA
Energy
136J
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
320 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
3-SIP
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V