B72214S1140K102
DigiKey Part Number
495-1450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S1140K102
Description
VARISTOR 22V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214S1140K102 Models
Category
Energy
4J
Manufacturer
TDK
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
10000 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
24.2 V