B72214S0421K102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2.902
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 950
Image for B72214S0421K102 is not available
B72214S0421K102
DigiKey Part Number
495-B72214S0421K102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0421K102
Description
VARISTOR 680V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
680 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
90J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
290 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V