B72214S0250K101
DigiKey Part Number
495-4651-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0250K101
Description
VARISTOR 39V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
39 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214S0250K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
7J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
5850 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V