B72210S0621K101
DigiKey Part Number
495-5941-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0621K101
Description
VARISTOR 1KV 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
1 kV 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72210S0621K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
68J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
110 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV