B72210S0250K101
DigiKey Part Number
495-3768-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0250K101
Description
VARISTOR 39V 500A DISC 10MM
Detailed Description
39 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72210S0250K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Current - Surge
500 A
Series
Energy
3.7J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
3200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V