B72210P2301K101
DigiKey Part Number
495-4289-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210P2301K101
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72210P2301K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
65J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
285 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-45°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V