B72207S0250K101
DigiKey Part Number
495-1404-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0250K101
Description
VARISTOR 39V 250A DISC 7MM
Detailed Description
39 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
EDA/CAD Models
B72207S0250K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.6J
Capacitance @ Frequency
1400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V