B65811J0000R041
DigiKey Part Number
495-5258-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65811J0000R041
Description
FERRITE CORE RM 4.1UH N41 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N41 Ferrite Core RM Type 0.913" (23.20mm) Length 0.433" (11.00mm) Width Diameter 0.324" (8.25mm) Height
EDA/CAD Models
B65811J0000R041 Models
Category
Effective Permeability (µe)
1940.0
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
2800
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.59
Effective Length (le) mm
38.0
Effective Area (Ae) mm²
64.0
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
55.0
Supplier Device Package
RM 8
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N41
Inductance Factor (Al)
4.1 µH
Height
0.324" (8.25mm)
Tolerance
-20%, +30%
Length
0.913" (23.20mm)
Gap
Ungapped
Width
0.433" (11.00mm)