B65807J0250A087
B65807J0250A087
B65807J0250A087
DigiKey Part Number
495-5225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65807J0250A087
Description
FERRITE CORE RM 250NH N87 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core RM Type 0.701" (17.90mm) Length 0.323" (8.20mm) Width Diameter 0.246" (6.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65807J0250A087 Models
Category
Effective Permeability (µe)
155.0
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.78
Series
Effective Length (le) mm
28.6
Packaging
Box
Effective Area (Ae) mm²
36.6
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
31.0
Core Type
RM
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
1050.0
Supplier Device Package
RM 6
Finish
Uncoated
Material
N87
Height
0.246" (6.25mm)
Inductance Factor (Al)
250 nH
Length
0.701" (17.90mm)
Tolerance
±3%
Width
0.323" (8.20mm)