B65671T0400A048
DigiKey Part Number
495-B65671T0400A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65671T0400A048
Description
FERRITE CORE P 400NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 1.024" (26.00mm) Diameter 0.321" (8.15mm) Height
Tolerance
±3%
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
127.0
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.4
Effective Length (le) mm
37.2
Core Type
P (Pot Core)
Effective Area (Ae) mm²
93.0
Supplier Device Package
P 26 x 16
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
76.5
Material
N48
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
3460.0
Diameter
1.024" (26.00mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH
Height
0.321" (8.15mm)