B58031U5105M062
DigiKey Part Number
495-75234-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-75234-1-ND - Cut Tape (CT)
495-75234-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B58031U5105M062
Description
CAP CER 1UF 500V SMD
Detailed Description
1 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor Nonstandard SMD
EDA/CAD Models
B58031U5105M062 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Profile, High Temperature
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.281" L x 0.309" W (7.14mm x 7.85mm)