B57236S0121M051
DigiKey Part Number
495-B57236S0121M051TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B57236S0121M051CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57236S0121M051
Description
ICL 120 OHM 20% 1.5A 11.5MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 120 Ohms ±20% 1.5 A 0.453" (11.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57236S0121M051 Models
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
1.5 A
Series
R @ Current
990 mOhms
Diameter
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
120 Ohms