B57153S0160M054
DigiKey Part Number
495-B57153S0160M054CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B57153S0160M054TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57153S0160M054
Description
NTC THERMISTOR ICL S153/16/M54
Detailed Description
Inrush Current Limiter 16 Ohms ±20% 1.7 A 0.335" (8.50mm)
EDA/CAD Models
B57153S0160M054 Models
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
1.7 A
Series
R @ Current
473 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Diameter
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
R @ 25°C
16 Ohms