B43890A9476M000
DigiKey Part Number
B43890A9476M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43890A9476M000
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B43890A9476M000 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.061 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C